ELITE-H50 DARK EDITION
VAT included
CHOOSE YOUR STYLE: 2 available design, ELITE-H50 Edition is available in Black and Artic camouflage: choose the style that looks like you. Its 50 mm loudspeakers offers sounds of amazing clarity and powerful bass. Sure! you're gonna hear the MP5 gusts as if you were there.
COMPATIBLE MULTIPLATEFORM The headset connects directly to your PC’s HD audio ports using its main cable. A 20 cm extension is included to plug the headphone on the 3.5 mm jack socket of your PlayStation, Xbox, Nintendo Switch console and even your smartphone, your Mac.
Download PDF
Packaging:
Reference: MIC-EH50BK
EAN: 3700104424630
Dimensions (cm): 20,2 x 23,5 x 11,2 cm
Weight: 0.62 kg
Carton:
Colisage: 5 Pieces
Dimensions (cm): 58 x 21,7 x 25,5 cm
Weight :3,6 kg
Master-carton:
Colisage: 20 Pieces
Dimensions: 60 x 45 x 53 cm
Weight: 15.7 kg
MIC-EH50BK
Data sheet
Plateforme(s) supportée(s)
Nintendo Switch
Nintendo Switch 2
PC
PlayStation 4
PlayStation 5
Smartphones
XBOX One
XBOX Series S
XBOX Series X
Sensibilité casque
102 dB (+/-3dB)
Fréquence casque
20~20 KHz
Impédance casque
32 Ohms
Sensibilité microphone
-42 dB (+/-3dB)
Impédance microphone
2,2k Ohms
Fréquence microphone
20~20 KHz
Compatiblité
Consoles
PC
Smartphones
Matériaux
Bandeau : Simili-cuir
Base arceau : Plastique ABS
Coussinets HP : Simili-cuir
Connection
Jack wire 3.5 mm
Software
Non
Audio Standard
Stereo
Windows Sonic
Surround
Non
Main connection
Câble Jack 3,5 mm (2 m)
USB socket for backlight only
Type of headset
Circumaural
Diameter of the High-Parleurs
50 mm
Microphone type
Flexible
Noise reduction
Omnidirectionnel
Secondary connection
Console adapter Jack 3.5 mm (20 cm)